Türk Polisi Virusüne Dikkat! 
Mesaj  #1 
Avatar

Aktif ye
  • 51

Derece: 4
Grup: Yönetici
Mesajlar: 191
Türk Polisi Virusüne Dikkat!

Türk Polis logosu ve “Türk Polisi Siber Suç Mücadele Bölümü” ibaresi ile vatandaşlarımızın bilgisayarlarının kilitlenerek, açılması karşılığında para istenmesi olaylarının belirlenmesi üzerine aşağıdaki bilgilendirmenin yapılması uygun görülmüştür.

Son günlerde, farklı yollar ile EGM’ye bağlı Bilişim Suçlarıyla Mücadele Daire Başkanlığımıza (BSM) ulaşan şikâyet ve ihbarlarla; internet kullanıcılarının bazı internet sitelerini ziyaret ettikten sonra bilgisayarlarının kilitlendiği, ekranda Polis logosunun kullanıldığı “Türk Polisi Siber Suç Mücadele Bölümü” ve “Bilgisayarınızın kilidini ve cezai kovuşturma önlemek için 200TRY ödemesini yapmanız gerekir” şeklinde ibarelerin belirdiği ve kullanıcılardan para talep edildiği bildirilmiştir.

EGM’ye bağlı birimlerin böyle bir uygulaması bulunmamaktadır. Yapılan ön incelemelerde kullanıcıların bilgisayarlarına yerleştirilen virüs tarafından ekranlarının kilitlendiği belirlenmiştir. Bu virüsün, kullanıcıları dolandırmayı hedefleyen şahıs/şahıslar ya da suç örgütleri tarafından kullanıldığı düşünülmektedir.

Herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için bilgisayarına virüs yerleşmiş vatandaşlarımızın kesinlikle para yatırmamaları, kimlik bilgilerini kimseyle paylaşmamaları, bilgisayarlarını söz konusu zararlı yazılımı yok edecek şekilde virüs taramasından geçirmeleri, gerekirse yeniden kurmaları, mağdurların en yakın polis merkezine veya Cumhuriyet Savcılığına müracaat etmeleri hususu;

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. (20/10/2012 - BASIN AÇIKLAMASI - EGM)

Bilgilendirme amaçlı, nasıl temizlendiği hakkında bir youtube videosu ekliyorum.

Link: Türk Polisi Virüsü Temizleme

DİKATLİCE OKUYUNUZ, BİLGİNİZ OLSUN DİYE KELİYORUM:

Siber suç terimlerinde "ransomware" olarak geçer bu zerzavatlar. FakeAV & RogueAV'ler ile benzerdirler.

Çalışma mantığı, ekranı kilitle, dosyaları geri döndürülebilecek şekilde modifiye et. Kullanıcıdan para iste. Genellikle prepaid kart olan ukash ve diğer pek bilinmeyen online cüzdan hesapları aracılığı ile ödeme alırlar.

Emniyet Genel Müdürlüğü Duyuru

Ransomware'in Kontrol Paneli

AYRICA ARAŞTIRMALARIMA GÖRE BU VİRÜS : Internetten "explorer.exe" yi tekrar indirip kurun. Bu ramsomware bu dosyaya bulaşıyor ve onunla birlikte başlıyor.

İHA HABERİ - Polis Virusüne Dikkat

Ransomware Nedir?

Ransomware bilgisayarımıza zarar veren ve bilgilerimizin çalınmasına neden olan kötü amaçlı yazılımlardır.

Ransomware (fidye yazılım da denir), siz farkında olmadan, kötü niyetli insanların bilgisayarınıza yüklediği bir tür kötü amaçlı yazılımdır. Ransomware yazılımları yüzünden, kötü amaçlı insanlar uzaktan bilgisayarınızı kilitleyebilir. Ardından, bilgisayarınızın kilitlendiğini söyleyen ve ödeme yapmadığınız müddetçe bilgisayarınıza erişemeyeceğinizi iddia eden bir uyarının yer aldığı bir pencere ekrana gelir.

Ransomware yazılımlar nasıl yüklenir?

Ransomware yazılımlar genelde e-posta iletisindeki kötü amaçlı bir eki açtığınızda veya bir e-posta iletisindeki, anlık mesajdaki, sosyal ağ sitesindeki veya bir başka web sitesindeki kötü amaçlı bir bağlantıya tıklattığınızda yüklenir. Ransomware yazılımlar, kötü amaçlı bir web sitesini ziyaret ettiğinizde bile yüklenebilir.

Ransomware yazılımlardan nasıl korunulur?

■Bilgisayarınızdaki tüm yazılımların güncel olduğundan emin olun. En son Microsoft güvenlik güncelleştirmelerini almak için otomatik güncellemenin açık olduğundan emin olun.
■Güvenlik Duvarınızı açık tutun.
■İstenmeyen e-posta iletilerini açmayın ya da şüpheli web sitelerindeki bağlantılara tıklatmayın .
■Ücretsiz Microsoft Security Essentials ’ı ya da başka bir bilinen virüs koruması ya da kötü amaçlı yazılımdan korunma programı indirin.
■Bilgisayarınızı Microsoft Güvenlik Tarayıcısı ile ücretsiz tarayın.

Bilgisayarınızda Ransomware yazılım varsa ne yapmalısınız?

Bilgisayarınıza yüklenmiş olabilecek Ransomware yazılımları ve diğer kötü amaçlı yazılımları tespit edip temizlemek için uygun ve güncel bir güvenlik çözümüyle tüm sisteminizi tarayın. Aşağıdaki Microsoft ürünleri bu tehditi tespit edip temizleyebilir:
■Microsoft Security Essentials
■Microsoft Güvenlik Tarayıcısı ile ücretsiz tarayın
--------------------------------------
"Kendini bir b... sananlar, harbiden sandığınız gibisiniz..."


26 Şubat 2013 13:52
ICQ: -- | Kayt Tarihi: 20.04.2012 |
Mesaj  #2 
Avatar

Acemi
  • 17

Derece: --
Grup: Ziyaretçi
Mesajlar: 0
beimde başıma geldi internete giremedim microsoft antivürüs ile temizledim olmadım format yedi ondan sonra düzeldi
:wink:


13 Mart 2013 09:38
ICQ: -- | Kayt Tarihi: -- |
Mesaj  #3 
Avatar

Aktif ye
  • 51

Derece: 4
Grup: Yönetici
Mesajlar: 191
enginant,
Şimdi emniyettekiler porno sitelere girince bulaşıyor vs desede, bu keygen, crack vs bulmak için girdiğiniz sitelerden bulaştığını söyleyen çoğunlukta. Genelde astalavista ya girip bir anda ekrarna bu görüntü gelen çoğunlukta. Bu normal yani telaşlanacak birşey yok. En iyi çözüm format atmaktır. Gerisi hikaye...

Ne demiş atalarımız temizlik imandandır...

Selamlar...
--------------------------------------
"Kendini bir b... sananlar, harbiden sandığınız gibisiniz..."


13 Mart 2013 10:02
ICQ: -- | Kayt Tarihi: 20.04.2012 |
Mesaj  #4 
Avatar

Aktif ye
  • 51

Derece: 0
Grup: Üye
Mesajlar: 35
tebrik ediyorum mecnun bey zirveyi zorlamaya devam :wink:


4 Ağustos 2013 12:59
ICQ: -- | Kayt Tarihi: 18.06.2013 |
Mesaj  #5 
Avatar

Acemi
  • 17

Derece: 0
Grup: Üye
Mesajlar: 1
selamlar benimde başımdan böyle bir olay gecti ama benimkinde interpolis logosu ile tamamen kilitlendi hiç beklemeden hemen formant attım zaten hdd demdede birşey yokti yani havalarını alırlar internet tarayıcısı kullanıcılarınada şunu tavziye ediyorum hangi tarayıcıyı kullanırsanız kullanın sakın girdiğiniz şifreleri tarayıcıya sürekli kaydetmesini onaylamayın saygılar


9 Ağustos 2013 00:49
ICQ: -- | Kayt Tarihi: 23.11.2014 |