0

Katılımsız Program Nedir? Ne Anlama Geliyor?

Katılımsız program nedir, katılımsız kurulum ne demektir diye düşünenler ve merak edenler vardır illaki. Katılımsız programlar kullanıcı müdahalesine gerek kalmadan kurulan programlardır. Artık işletim sistemleri de katılımsız olarak kurulabiliyor. Normal programlar üçünçü parti bazı programlar aracılığı ile katılımsız hale getirilir. Böyle bir programı kurarken ileri ileri veya next next seçenekleri çıkmaz, siz programa çift tıklarsınız ya da yönetici olarak çalıştır seçeneği ile çalıştırıp kurulmasını sağlarsınız. Kurulum gerçekleşirken karşınıza hiç bir seçenek çıkmaz ve otomatik olarak kurulur. İngilizce adı unattended setup, silent install olarak da geçmektedir.

Katılımsız Program Zararlı Mıdır?

Katılımsız programlar zararlı değildir, katılımsız programı yapan kişinin kötü bir niyeti yoksa tabi.. Katılımsız program bilgisayarınıza zarar vermez fakat bazı anti virüsler tarafından kötü amaçlı yazılım uyarısı verebilir. Bu durum gayet normaldir, çünkü katılımsız programlar sessiz bir şekilde kurulduğu için anti virüs programlarının pek hoşuna gitmezler. Programı indirdiğiniz siteye güveniyorsanız sorun olmaz. Sürekli program indirdiğiniz ve takip ettiğiniz güvendiğiniz sitelerin dışında katılımsız yazılım indirmenizi tavsiye etmiyoruz. Biz de yıllardır katılımsız program paylaşımı yapıyoruz fakat bugüne kadar hiç bir şikayet almadık. Yani demek istiyoruz ki bize güvenebilirsiniz 🙂

Mesela katılımsız Microsoft Office yazılımlarını piyasada çokça görebilirsiniz. Kurulması gereken office bileşenlerini seçersiniz ve kur butonuna basınca 15-20 dakikaya kadar kurulum gerçekleşir. Zamanında kendim de çok kullandım fakat artık bilgisayarımdaki yazılımların hiçbirisi kırılmış değil. İnternet Download Manager yazılımına kadar hepsi orijinal lisanslı yazılımlardır. Tüm kullanıcılara da imkanları dahilinde lisanslı ücretli yazılımlar kullanmalarını tavsiye ederiz.

Cesur