2

Windows Hosts Dosyası Düzenleme (Programsız)

hosts dosyası nasıl değiştirilir

 

Windows hosts dosyası düzenleme ya da diğer söyleyiş ile hosts dosyası nasıl değiştirilir konusu ile ilgili makaleyi okuyarak değişmesi gereken dosyayı kolay bir şekilde değiştirebilmesini ve düzenlemesini yapabilirsiniz. Genelde bir programın bir site adresine erişmesi sağlanır. Program legal olmayan yollar ile lisanslama yapıldığı için ve bu lisans kara listede yakalanmaması için hosts dosyası içerisine bir takım kodlar eklenir. Makale Tüm Windows sürümleri için geçerlidir. Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10 ve tüm Windows Server sürümleri için.

Örnek vermek gerekirse, diyelim ki bilgisayarınıza bir program kurdunuz ve lisans fiyatı yüksek olduğu için kırılmış halini kullanmak istiyorsunuz. Keygen (key serial üretici) kullanarak programın aktivasyon lisanslama işlemini yaptınız. Programlar lisanslama yapıldığı zaman, programın yapımcısı tarafından yazılımın içerisine eklenen bir site adresi vardır. Program hemen o site adresine çıkış yapar ve sizin girdiğiniz serial ya da lisansın program yapımcısı tarafından mı temin edilmiş yoksa illegal yöntemler ile mi lisanslama yapılmış ona bakar. Girilen lisans illegal ise hemen lisansı iptal eder ve program deneme sürümüne geri döner. Siz o site adresini hosts dosyası ile engeller iseniz program o adrese çıkış yapamaz ve girdiğiniz lisansı uzun süreler kullanabilirsiniz.

Windows Hosts Dosyasına Satır Ekleme Düzenleme

Anlatacağım yöntem ile tüm Windows işletim sistemlerinde bulunan hosts dosyasını editleme yapabilirsiniz. Aşağıda anlatılan adımları takip ederek dosyayı düzenleyebilir, satır ekleme yapabilir, satır silebilirsiniz.

Bilgisayarınızın masaüstünde bulunan bilgisayarıma çift tıklayın, Windows’un kurulu olduğu C: sürücüsüne çift tıklayın, ardından Windows –> System32 –> drivers –> etc klasörüne girin hosts yazan dosyayı masaüstüne kopyalayın. Eğer başlangıç seviyesinde bir kullanıcı iseniz tedbir amaçlı olarak dosyayı belgelerim veya başka bir klasöre daha kopyalayın ki yanlış bir şey yaparsanız, işlemleri geri almış olursunuz. Keşke gerçek hayatta da böyle olabilseydi değil mi 🙂 masaüstüne kopyaladığınız dosya üzerinde sağ klik yapıp birlikte aç diyerek not defteri ile açın ve girmek istediğiniz kodları hosts dosyasının en alt kısıma girebilirsiniz. Kodları girdikten sonra CTRL+S tuşlarına basarak dosyayı kaydedin ve “C:\Windows\System32\drivers\etc” dizinie tekrar kopyalayın.

 

Ola ki dosyayı bozdunuz ve işlemleri geri alamıyorsunuz. O zaman aşağıda bulunan ziplenmiş hosts dosyasını indirin ve zip dosyasından çıkarıp yukarıdaki anlattığım etc klasörüne kopyalayın.

Windows Hosts Dosyası İndir

https://letsuploads.com/rG/hosts_dosyası.zip

 

Ya da aşağıda Microsoft sitesinin linki bulunan makale ile hosts dosyası sıfırlama işlemini yapabilirsiniz

https://support.microsoft.com/tr-tr/help/972034/how-to-reset-the-hosts-file-back-to-the-default

Cesur